Medya

28 Ekim 2015 Tarihli Alem Dergisi Söyleşisi

Alem_dergisi_LOGO_1

Rıdvan Üney Alem Dergisi


 

Kanal D Ana Haber Bülteninde Yayınlanan Röportaj:

Kanal_D_logo

26.10.2015 tarihli Ruh Sağlığımızı Yitirdik başlıklı haberde yayınlanan röportaj.


mynet

Seçimler, İnsanların Psikolojisini Etkiliyor – Mynet Haber

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, seçimlerin insan psikolojisini etkilediğini söyledi.Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, yaptığı açıklamada, “Seçim, kanunlar, yönetmelikler uyarınca bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme işi olarak tanımlanır. Yani tanımdan da anlaşılacağı şekilde bir şekilde kafa karıştırıcı bir olaydır. Seçimlerde bir partiye oy vermenin psikolojik tarafından çok, seçim atmosferinin kişilere olan etkisinden bahsedelim…

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…


Bahar döneminde ruhsal sıkıntılara dikkat – AKŞAM

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney

Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, yaptığı açıklamada, Nasıl ki insan bedeni bahar dönemlerinde farklı hastalıklara yatkın oluyorsa ruhsal sorunlara da yatkın olduğunu belirterek, “Örneğin baharın gelmesiyle mide barsak şikâyetleri artar, astım hastalarının krizleri artar. Buna paralel olarak ruhsal durumda da farklılıklar olur. Bahar dönemi bilindiği gibi doğanın bir dirilişidir. Ancak bu dönemlerde günlük havanın değişkenliği, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları, bir gün sıcak bir gün soğuk ve yağmurlu olması, son yıllarda mevsim geçiş dönemlerinin belirginliğinin ortadan kalkması, küresel ısınma gibi birçok neden ruhsal durumu etkilemektedir” dedi.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…


STAR Gazetesinde yayınlanan yazı:

31.08.2015-Star-Dr.Rıdvan Üney


Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur – HÜRRİYET

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney

Psikiyatrist Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, depresyonun kilo artışına sebep olduğunu belirtti.
Şişmanlığın depresyonun nedenleri arasında olduğunu ifade eden Üney, ’Depresyon mu kilo artışına sebep olur kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım?’ sorularını hatırlatarak “Bu sorular depresyonun gelişmesinde ve tedavisinde sürekli sorulmaktadır. Bunlara açıklık getirmek, kulaktan dolma bilgilerle kafamızın karışmasına engel olmasını sağlar. Şişmanlık (Obezite) depresyon nedenleri arasındadır” dedi…

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…


Şok Gazetesinden Yayınlanan Yazılar:

şok1 şok2 şok3


 Baby&You Dergisinde Yayınlanan “Okul Başarısı” Başlıklı Yazı:

Baby&You Rıdvan Üney

 


 

ridvan uney dr aytug 360tv

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? – Dr. Aytuğ ile Sağlıklı Yaşam – 360 Tv

Dr. Rıdvan Üney / Psikiyatrist – Psikoterapist

11.03.2015 tarihli yayın

Panik atak geçirdiğimizi nasıl anlarız? Panik atağın belirtileri nelerdir? Hastalar atak sırasında neler yaşarlar?


milliyet

Öfke ve Öfkeyle Baş Etmenin 10 Yolu  – MİLLİYET

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney

Öfkenin altında yatan durum ise kişinin algıladığı bu tehdidin ortadan kaldırılması çabasıdır. Tamamen normal bir davranış olarak karşımıza çıkabilir. Ancak bu kontrol edilemez duruma gelirse sorun başlar. Öfkelendiğimizde kendimizde fiziksel ve davranışsal değişiklikler oluşur. Kalp atışımız artar, tansiyonumuz yükselir, yüzümüzün rengi değişir, dişlerimizi sıkarız, yumruklarımız sıkılır. Yüzümüz gergin bir hal alır. Problem ise öfkenin kontrol edilememesi ile beraber eşlik eden saldırgan davranış, bağırmalar, patlamalar ve şiddetin görülmesidir…

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…


tv360 sağlıklı yaşam dr rıdvan üney

Depresyon Nedir? Tedavileri Nelerdir? – Dr. Aytuğ ile Sağlıklı Yaşam – Tv360

Dr. Rıdvan Üney / Psikiyatrist – Psikoterapist

15.01.2015 tarihli yayın

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Depresyona giren kişilerde ne tür davranış bozuklukları görülür? Kimler depresyon riski taşır? Depresyon tedavi edilebilir mi?


 

Cezalardaki Artış Caydırıcı Değil – SABAH

Dr. Rıdvan Üney – Cinsel Terapi Uzmanı

Dünyada tarih boyunca bu tip durumları görürüz. Bunları asgariye indirgemek gerekiyor. Bu tip şiddete maruz kalanlar ‘ihbar etmeli’. Ama, bunların az olduğunu görüyoruz. İnsanların kuramlara güveni tam olarak oluşmadı. Bu durumla karşı karşıya kalanlar önce suçlanıyor, sonra yalnızlaştırılıyor. Gittikleri kurumlar da koruma altına alınıyorlar. Ancak, bunların sayısı az. Cezalardaki artış caydırıcılık yapmıyor. Çünkü, cezaların zamanında uygulanmadığına ilişkin kanaat var.

Sayfa İçin Tıklayınız…


Profesyonel Skandal – Cumhuriyet

Karabük ve Erzincan üniversitelerine atanan profesörlerin bilimsel çalışmalarına rastlanmadı.

Atandıkları üniversitelere hiç gitmeden ya da ayda bir gibi çok az sürelerle giderek akademik unvan alan profesörler skandalına yeni bir boyut daha eklendi. Profesörlerin gitmeden ya da çok az giderek akademik unvan aldıkları yüksek öğretim kurumlarından olan Karabük ile Ercincan üniversitelerinin tıp fakültesi öğrencilerinin de komşu illerdeki üniversitelerin tıp fakültelerinde eğitim gördükleri ortaya çıktı.

Karabük Tabip Odası Başkanı Rıdvan Üney, Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sadece belediye tarafından bağışlanan binası bulunduğunu, fiili çalışanı olmadığını söyledi. Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördüklerini belirten Üney, “Şehrimizde tıp fakültesi var, ama öğrencisi yok. Fakültenin hastanesi de yok. Profesörler var, ama onlar da Ankara’da. Yani tıp fakültesi Karabük’te, öğrenciler Zonguldak’ta, hocalar Ankara’da…” dedi. Atanan profesörlerin Karabük Üniversitesi’nde yaptıkları bilimsel bir çalışmalarına da rastlamadıklarını kaydeden Üney, “Anlamakta zorluk çektiğimiz bir şeyler var. Bu kişiler neden alelacele Karabük Üniversitesi’ne getirilip doçentlikten profesörlüğe geçti? Oysa yıllarca taşrada çalışan doçentler bu kadar kolay profesör olamıyorlar. Bunların farkı nedir onu da anlayamadık” dedi.

Erzincan’da da aynı durum

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaklaşık 30 öğrencisi bulunduğunu, bu öğrencilerin de eğitimlerine Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam ettiklerini söyledi. Işık, “Öğrenciler Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, ama burada eğitim verilmediği için Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde öğrenim görüyorlar. Orada kalıyorlar. Erzincan’da üniversitenin içinde tıp fakültesi dekanlığı var. Amfi, ders verilen bir yer yok” dedi. Işık, uygulamanın Türkiye genelinde kadrolaşma adımı olarak gerçekleştirildiğini, birçok fakültede geçerli olduğunu kaydetti.

Sayfa İçin Tıklayınız…