Psikiyatrik Problemler


 

depresyon

Depresyon

İnsanın kendisini, moralsiz-isteksiz, bitkin, yetersiz hissetme halinin en az 15 gün süresince devam etmesidir. İçe kapanma, insanlardan uzaklaşma, suçluluk, intihar düşünceleri olabilir. Bu dönemde uykuda artma ya da azalma, iştahda artma ya da azalma, sinirlilik, ağlama krizleri görülebilir. Eskiden zevk aldığı ya da en azından yapabildiği işleri yapamaz hale gelmektir.

Devamı…

 


 

Panik Atak

Panik Atak – Panik Bozukluğu

Normal hayatta, tehlike durumlarında yaşanan panik hissinin, herhangi bir tehlike yokken, hatta uyurken bile, yaşanan dehşet verici halidir.

Kişi, çarpıntı, nefes alamama hissine kapılır, öleceğim, çıldıracağım, kontrolü kaybedeceğim, delireceğim, kalp krizi-beyin kanaması geçireceğim, felç olacağım korkusu yaşar. Ataklar 5 ila 30 dakika sürer. Kişiye en zor gelen; tekrar olacak endişesidir. Bu hisler kişiyi önce hastane acil servislerine, sonra Nöroloji, Kardiyoloji, Dahiliye hekimlerine başvurmaya sevkeder. Ancak hastane ve Doktor başvurularında bir sağlık sorunu bulunamaz. Bu defa kişi, bu hastalıkları uydurmadığını ispatlamaya çalışır ki, bu durum kişiyi çok daha fazla zorlar.

Devamı…

 


 

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi

Tanıdıkları ya da yeni tanıştıkları kişi/kişiler, idareciler ve üst mevkide olanların yanında aşırı endişe duyma, yüzün kızarması, sesin titremesi, terleme gibi belirtileri olur. Karşılarındaki kişilerin, kendisini sürekli değerlendirdiğini, kendisi hakkında aptal ya da yetersiz bir kişi olduğunu düşünüklerine inanırlar. Yabancı hissettikleri kişilerin yanında konuşamazlar, yemek yiyemezler ya da yazı yazamazlar…

Devamı…

 


fobi

Fobi

Nedeni belli olmayan nesne veya durumlardan aşırı veya mantıksız korkulardır. Daha çok hayvanlara karşı olur. Hayvan (kedi, köpek, yılan, örümcek, kuş, böcek, fare) korkusu, yükseklik korkusu, kan alma-yaralanma korkusu, yalnızlık korkusu, uçak korkusu, araba kullanma korkusu, yutma korkusu, kapalı alan korkusu gibi tipleri olabilir.

 

Devamı…

 

 


 

obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntı veya vesvese olarak tanımlanır. Kişinin aklından uzaklaştıramadığı, istemediği düşüncelerdir. Takıntılar; cinsel, dini, simetri, temizlik, kuşku, sayma, biriktirme içerikli olabilir. Çokcası, aşırı el yıkama, banyoda uzun süre kalma şeklinde görülür.
Kişi aklına gelen şeyi saçma, komik ya da tuhaf bulabilir ancak buna rağmen düşünce kendiliğinden ortadan kaybolmaz.

Devamı…

 


Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

İnsan yeni durumlarda, yeni ortamlarda kaygı yaşar. Ancak bu bozuklukta kaygılar aşırıdır, kişinin yaşamını bozar. Zihnindeki kaygılardan dolayı artık hareket edemez duruma gelir. Sürekli yakınlarını ararlar, başlarına birşey geleceğinden korkarlar. Karşıdan karşıya geçerken, hepimiz bize herhangi bir araç zarar vermesin diye sağımıza ve solumuza bakarız, bu doğaldır. Endişe bozukluğunda ise kişi sağına soluna bakmaktan karşıya geçemez duruma gelir.

Devamı…

 

 


 

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Hastalık, ismi gibi, iki dönemi kapsar. Kişiler aşırı hareketlilik, neşede artış, sinirlilikte artış, uyku süresinde aşırı azalma, aşırı kendine güven, çok konuşma, çok para harcama, rastgele cinsellik, aşırı süslenme, saldırganlık, kendisini olduğundan büyük görme veya tam tersi moralsiz-isteksiz, bitkin, yetersiz hissetme, içe kapanma, insanlardan uzaklaşma, suçluluk, intihar düşünceleri, uykuda artma ya da azalma…

Devamı…

 


 

şizofreni

Şizofreni

İnsanın gerçeklerden ve gerçeklikten uzaklaşması durumudur. Kişide, gerçeğe dayanmayan şüpheler ve varolmayan hayal-görüntüler görmesi mevcuttur. Şüphecilik, kıskançlık, alınganlık hisleri normalin çok üstündedir. Kişi, düşüncelerinin başkalarınca okunduğunu ve hatta çalınarak kullanıldığını anlatır. Herkes tarafından tanınan bir kişi olduğu, peygamber olduğu gibi bir çok normalin dışında inanç ve anlatımları vardır.

Devamı…

 


 

Alkolik

Alkol Bağımlılığı

Kişinin alkol almak için aşırı istek duyması, alkol alma davranışını kontrol edememesi, sarhoşluk/rahatlama için giderek alması gereken miktarın artması olarak değerlendirilebilir. Alkol nedeniyle kişi ailevi, sosyal, iş ve yasal problemler yaşamaya başlar. Ancak, bunları kendine göre, akla uygun gerekçelendirir. Eğer alkol almadığında yoksunluk belirtileri (ellerde titreme, şaşkınlık, sinirlilik, terleme, sinek uçuşması gibi görsel halüsünasyonlar, uykusuzluk, baş ağrısı, bazen epileptik (sara) nöbetleri) oluşuyorsa alkol bağımlığı, oluşmuyorsa alkol kötüye kullanımı olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte alkol bağımlılığı tedavisinde kişinin kendi isteği en önemli koşuldur.

Devamı…

 


 

Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Kişinin uyuşturucu/uyarıcı madde almak için aşırı istekli olması, madde alma davranışını kontrol edememesi, aynı etkiyi elde etmek için giderek daha fazla miktarda madde almayı istemesi durumudur. Madde kullanımı nedeniyle kişi ailevi, sosyal, iş ve yasal problemler yaşamaya başlar. Ancak bunları kendine göre akla uygun gerekçelendirir. Eğer madde almadığında yoksunluk belirtileri (belirtiler kullanılan maddeye göre değişkenlik göstermesine rağmen, ellerde titreme, sinirlilik, uykusuzluk, ishal, kas ağrıları, terleme gibi) oluşuyorsa madde bağımlığı, oluşmuyorsa madde kötüye kullanımı olarak değerlendirilebilir.

Devamı…

 


internet bilgisayar bağımlılığı

İnternet – Bilgisayar Bağımlılığı

Günümüzde hayatın her alanına giren internet, bilgisayar, cep telefonu, sosyal medya; yararları ve zorlukları tartışmalı bir alandır. Nerde olumlu kullanım, nerede ciddi bir sorun olduğunu belirlemek gerekir. Kişinin yanlış olduğunu bildiği halde kendini durduramaması, giderek daha fazla zaman harcama, aile/arkadaş ilişkilerinin ihmali, kişinin çalışma performansının giderek düşmesi (okul başarısı, iş başarısı) bilgisayar-internet başında olmadığı zamanlarda huzursuz hissetmesi, yaptıkları nedeniyle yalan söylemesi, boşluk hissi, bağımlılık belirtileri olarak değerlendirilebilir. Profesyonel yardım alınmalıdır.

Devamı…