Panik Atak – Panik Bozukluğu

Panik AtakPanik Atak

Normal hayatta, tehlike durumlarında yaşanan panik hissinin, herhangi bir tehlike yokken, hatta uyurken bile, yaşanan dehşet verici halidir.

Kişi, çarpıntı, nefes alamama hissine kapılır, öleceğim, çıldıracağım, kontrolü kaybedeceğim, delireceğim, kalp krizi-beyin kanaması geçireceğim, felç olacağım korkusu yaşar. Ataklar 5 ila 30 dakika sürer. Kişiye en zor gelen; tekrar olacak endişesidir.  Bu hisler kişiyi önce hastane acil servislerine, sonra Nöroloji, Kardiyoloji, Dahiliye hekimlerine başvurmaya sevkeder. Ancak hastane ve Doktor başvurularında bir sağlık sorunu bulunamaz. Bu defa kişi, bu hastalıkları uydurmadığını ispatlamaya çalışır ki, bu durum kişiyi çok daha fazla zorlar.

Panik Bozukluk

Panik  atakların yoğunlaşması (yalnız dışarı çıkamama, asansöre-otobüse- otomobile-vapur-uçağa binememe, kapalı yerlerde duramama, tomografi, MR tetkikleri yaptıramama) durumudur. Panik atak esnasında kişi, çevresine yabancılaşır, rüyadaymış gibi hisseder. Bu endişe hissi, kişinin yaşamını iyice engeller hale gelir.

Bahsettiğin atakların başlangıcında psikiyatriste başvurmak, hastalığın bu evreye gelmeden ve daha kısa zamanda tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Panik atak geçirdiğimizi nasıl anlarız? Panik atağın belirtileri nelerdir? Hastalar atak sırasında neler yaşarlar?
Psikiyatrist – Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney’in konuk olduğu Doktor Aytuğ ile Sağlıklı Yaşam 11.03.2015 – Tv360